Efekty, jakie możemy osiągnąć stosując dietę ketogeniczną, to:
- Zmniejszenie masy ciała: ponieważ organizm spala tłuszcz jako główne źródło energii. Dieta ketogeniczna może pomóc w utracie wagi, lecz nie powinniśmy jej traktować tylko jako dietę redukcyjną.
- Zmniejszenie apetytu, jeśli mamy z tym problem. Dieta ketogeniczna może pomóc w zmniejszeniu apetytu, ponieważ zwiekszona podaż białek i tłuszczy powoduje, że nie ma wahań cukru we krwi w ciągu dnia.
- Poprawa zdrowia. Dieta ketogeniczna pomaga zmniejszeniu poziomu cukru we krwi. Może to wpłynąć na poprawę stanu zdrowia osób zmagających się z cukrzycą lub insulinoopornością.
Z pewnością nie jest to model żywieniowy dla każdego. Nie wszyscy mogą korzystać z diety ketogenicznej.
Przeciwskazaniem do diety ketogenicznej są między innymi :
- Osoby, które borykają się z chorobami nerek lub wątroby
- Kobiety w ciąży i karmiące piersią
- Osoby z zaburzeniami metabolicznymi i dzieci powinny unikać tej diety lub skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania.
- Osoby stosujące leki przeciwkrzepliwe także powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem takiego modelu żywieniowego jakim jest dieta ketogeniczna dlatego że dieta ketogeniczna może wpływać na poziom krzepliwości krwi.
Stosowanie diety ketogenicznej powinno się odbyć w kilku etapach, aby organizm mógł się dostosować do nowego sposobu odżywiania.
Etap 1: Wstępna faza
W czasie wstępnej fazy, która trwa około 2 tygodni, należy ograniczyć ilość węglowodanów do maksymalnie 10% dziennie a najlepiej około 20g węglowodanów dziennie. W diecie trzeba zwiększyć ilość białek i tłuszczy, tak aby utrzymać odpowiedni poziom energii. Podczas fazy wstępnej organizm dostosowuje się do zmian jakie w nim zachodzą i spalania tłuszczu jako głównego źródła energii.
Etap 2: Faza przejściowa
Po pierwszej wstępnej fazie, możemy wejść do fazy przejściowej. Czas jej to około 2 do 4 tygodni.Możemy wtedy stopniowo zwiększać ilość spożywanych węglowodanów tak aby utrzymać stały poziom ciał ketonowych we krwi.
W tej fazie wprowadzamy bardzo powoli węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, takie jak warzywa i niektóre owoce. Warto również wprowadzać zdrowe węglowodany, takie jak zboża i pełnoziarniste produkty.
Etap 3: Utrzymanie fazy
Po przejściowej fazie, można stopniowo wprowadzać więcej węglowodanów do diety, aż osiągniemy pożądany poziom węglowodanów w diecie. W tej fazie ważne jest aby monitorować poziom ketonów we krwi w celu utrzymania organizmu w stanie ketozy.
Jak zakończyć dietę ketogeniczna?
Bardzo ważne jest umiejętne wyjście z diety ketogenicznej.
Aby zakończyć dietę ketogeniczną, należy stopniowo zwiększać ilość spożywanych węglowodanów, zmniejszając ilość spożywanych tłuszczów i białek.
Ważne jest, by wprowadzanie węglowodanów do diety odbywało się stopniowo – pozwoli to uniknąć efektu jo-jo.